Karatė shotokan - olimpinė sporto šaka
Kyu egzaminų reikalavimai
Tai yra tipinė programa pakartojanti tradicinę treniruotės struktūrą, pilnai pritaikyta sportinio karatė JKA, WKF taisyklėms ir tinkanti nuosekliam aukštos klasės sportininkų ruošimui. Visos trys dalys: KIHON, KATA, KUMITE – sudaro vientisą KIU egzaminą, kurio metu egzaminuojamasis turi mintinai žinoti laikomo egzamino KIU reikalavimus ir atlikimo eilės tvarką. Be to egzaminuojamasis turi žinoti tarptautinius terminus, terminus, laikytis DODŽIO etiketo.
Diržų spalvų Aiškinimas
Shiro obi – baltas diržas
Balta – tai nekaltumo spalva. Baltas diržas simbolizuoja mokinius, kurių dvasia dar nepaliesta Budo (kovos meno) kelio. Tai mokiniai, kurie yra tik susipažinę su pradiniais karatė elementais.
Kiiro obi – geltonas diržas
Geltona – tai Dienos šviesos spalva. Geltonas diržas simbolizuoja mokinius, kuriems prasidėjo nauja karatė meno supratimo diena kūne ir dvasioje.
Daidairo obi – oranžinis diržas
Oranžinė – tai spindinčios dienos, besileidžiančios saulės spalva. Oranžinis diržas pažymi tuos mokinius, kuriems saulės šviesa apšvietė sąmonę ir jų technika artėja prie naujų matomų aukštumų.
Hidori obi – žalias diržas
žalia – tai augalų, miško spalva. žalias diržas pažymi tuos mokinius, kurie jau sugeba perdirbti dienos šviesą (mokytojo suteiktas žinias), kurių dvasia ir kūnas sukuria naujas idėjas, sprendimus. Augantis miškas – tai tobulėjanti karatė technika, tvirtėjanti kovotojo dvasia.
Airo obi – mėlynas diržas
Mėlyna – tai dangaus, vandenyno, horizontų tolių spalva. Mėlynas diržas simbolizuoja mokinius, kurių tikslas karatė pažinime siekia horizonto, dvasia artėja prie gilumos, t.y. prie visiško pasišventimo kovos menui.
Kiriiro obi – rudas diržas
Ruda – tai žemes spalva, patikimumo. pastovumo simbolis. Rudas diržas pažymi mokinius, kurių karatė technika jau patikima, kovos dvasia pastovi. Šie mokiniai kūnu ir dvasia pasiruošę eiti Budo (kovos meno) keliu, bet dar nėra karatė meistrai. Tai gerai įdirbta žemė į kurią galima sėti grūdus.
Kiroi obi – juodas diržas
Juoda – tai nakties spalva, kuri atėjo pasibaigus pirmai dienai, prasidėjusiai geltona dienos šviesa, perėjusiai į oranžinę besileidžiančios saulės spalvą, prisotinusia žalios augalų spalvos, patyrusią dangaus, vandenyno, horizonto gilumą, įgijusią gerai įdirbtos žemės spalvą. Juodas diržas – tai karatė meistras, kuris pasiekę kūno ir dvasios harmonijos laipsnį reikalingą toliau žengti Budo keliu.
Atliekant KIHON, visos veiksmo sudėtinės dalys (stovėsena, technika, iškvėpimas ) atliekami vienu metu. Negali būti „plaukiančių judesių“, t.y. kai užimama pozicija, o po to atliekama technika. šis principas neatitinka SHOTOKAN Karatė stiliaus reikalavimų.
Bet koks suklydimas egzamino metu darant KATA, visada neigiamai įtakoje vertinimą, net jei visa kita atliekama be priekaištų. Atliekant KATA, reikia stengtis kiekvieną smūgį, bloką padaryti IPPON įvertinimui. Pavyzdžiui katą HEIAN-SHODAN sudaro 14 blokų ir 8 smūgiai, 20 stovėsenų. Todėl atliekant šią KATA reikia padaryti 22 IPPON vertės technikas.
Atliekant KUMITE su partneriu, vertinamas tiek atakuojantis, tiek besiginantis. Kiekviena IPPON vertės ataka, optimali distancija, stabili stovėsena, reali gynyba, IPPON vertės kontrataka su KIAI – yra pagrindiniai KUMITE kriterijai. KUMITE metu padaryta partneriui trauma taip pat neigiamai įtakoje įvertinimą. Nevaldantys savo technikos, emocijų mokiniai negali kilti KIU pakopomis.
Egzaminatorius gali įvesti papildomus reikalavimus kaip pvz.: ( URA-KATA, savigyna, bendras fizinis pasiruošimas, teorija).KIU egzaminai iki 1 DANO padalinti į tris grupes :
- 10 – 7 KIU
- 6 – 4 KIU
- 3 – 1 KIU
1 DAN egzaminą, rekomenduojant treneriui, galima laikyti sulaukus 17 metų.
Karatė mokinių, meistrų žinios yra vertinamos, laikant egzaminus. Išlaikius egzaminą yra suteikiami Kiu (mokiniams) arba Dan (meistrams), kurie išreiškiami diržais. Yra 10 mokinių diržai ir 10 meistrų. Diržai – tarsi laiptų pakopos – vis po vieną laiptelį artėji lipi karatė keliu, artėji prie tobulybės. Kiekviena diržo spalva turi savo prasmę.